Login

Register

Login

Register

Dodatek urlopowy i wakacyjny Holandia

Dodatek urlopowy i wakacyjny Holandia
8 komentarzy

Każda osoba pracująca na terenie Holandii może liczyć na dodatek urlopowy oraz wakacyjny. Jest to bardzo dobra informacja dla wszystkich osób, które udają się do Holandii pracować i zarabiać na godne życie. Trzeba jednak przybliżyć sobie nieco definicje takich dodatków, aby wiedzieć czego spodziewać się po pracodawcach, gdy już rozpocznie się pracę na terenie Holandii. Najpierw trzeba dowiedzieć się ile wynosi taki dodatek, zarówno w jednej, jak i drugiej wersji. Dodatek urlopowy to nic innego jak pieniądze, które zatrudniona osoba otrzyma na swoje konto w ramach niewykorzystanego urlopu. Im większej ilości dni urlopowych się nie wykorzysta, tym więcej pieniędzy z takiego dodatku będzie można oczekiwać. Jest to tak zwana premia, na którą zasługuje każda osoba, która nie wykorzystała do końca swojego urlopu. Jak widać wyraźnie nie zawsze opłaca się to robić, czasami warto zostawić sobie kilka dni urlopu, za które później można otrzymać gratyfikację finansową.

Jak otrzymać dodatki?

Ludzie często zastanawiają się jak otrzymać takie dodatki, jednak nie ma w tym nic skomplikowanego. Najpierw trzeba wiedzieć, kiedy jest wypłacany dany dodatek. Wakacyjny jest wypłacalny zwykle w okresie maja lub czerwca, chociaż zależy to od pośredników i agencji pracy, przez które zostało się zatrudnionym do danej firmy. Trzeba się tego dowiadywać na miejscu, ale na pewno otrzyma się takie pieniądze, więc nikt nie będzie na tym pod kątem finansowym stratny. Wakacyjne wynosi 8 procent rocznych zarobków danej osoby, liczonych w kwocie brutto. Trzeba sobie to samemu dokładnie obliczyć, najlepiej z jakimś księgowym u boku, tak aby mieć pewność, że w swoich wyliczeniach nie popełniło się przypadkiem jakiegoś rażącego błędu, który potem może być źródłem jakichś poważniejszych niedomówień między pracownikiem a pracodawcą. O swoje należy jednak dbać, więc jeśli ktoś nie dostał takich dodatków, trzeba się o nie oczywiście upomnieć, bo są one należne pracownikom. 

Dokładne wyliczenia

Często ludzie zastanawiają się na czym te dodatki polegają. Wtedy rodzi się pytanie, vakantiegeld co to? To właśnie jest dodatek wakacyjny, który można obliczyć samodzielne jeszcze przed jego uzyskaniem. Nie można też dać się wprowadzić w błąd, ponieważ często pracodawcy wykorzystują brak wiedzy w danym zakresie u swoich pracowników. Niektórzy próbują wmówić pracownikom, że należy się im tylko 3, 4, czy też 5 procent zarobów rocznych brutto. Jest to próba oszustwa, na co należy być oczywiście przygotowanym, ponieważ każdy chce zyskać jak najwięcej dla siebie, a pracownicy często są na tym stratni. Jeśli jednak dokona się niezbędnych wyliczeń, to każdy będzie wiedział, jakiej kwoty może spodziewać się z tytułu wakacyjnego. Nie warto pozostawiać wszystkiego ślepemu losowi, ponieważ można potem tego bardzo pożałować. Jeśli dokona się takich wyliczeń na własną rękę, będzie miało się później dowód w razie jakichś niespodzianek. Oczywiście po uzyskaniu takiej kwoty trzeba ją też przeliczyć na kwotę netto, aby dowiedzieć się ile pieniędzy konkretnie otrzyma się do ręki.

Vakantiedagen – co to jest?

Bardzo często pojawiają się w Holandii pytania typu vakantiedagen co to? Jest to dodatek urlopowy. Wszystko zależy jednak od tego, ile konkretnie czasu przepracowało się w danej firmie, jakie posiada się ubezpieczenie i ilu dniu urlopowych się nie wykorzystało w trakcie roku. Przepracowany rok oznacza około 24 dni urlopowe do wykorzystania dla pracownika. Nie każdy dzień trzeba jednak wykorzystać, jest to jednak płatny urlop, co dla zainteresowanych oznacza bardzo dobrą wiadomość, ponieważ nie będzie się na tym w żaden sposób stratnym. Zwykle takie dodatki wypłacane są na początku nowego roku pracującego, ponieważ dopiero wtedy można realnie stwierdzić ile dni urlopowych nie zostało wykorzystanych przez danego pracownika. Wtedy te dane są jak najbardziej rzetelne, chociaż trzeba to też kontrolować na własną rękę, aby mieć pewność, że nie zostanie się oczywiście oszukanym, bo takie sytuacje również mają miejsce. 

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
NataliaLukiGosiaAnnadaniel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Gość
Andrzej

Witam mam pytanie biuro miało mi wypłacić za 80 godzin urlopowych 700 euro wakacyjnych wypłacili 756 euro a 650 mówiło że podatek tyle zabrał czy jest to możliwe???

Adam
Gość
Adam

Z tego co mi wiadomo dodatek wakacyjny jest obciążony ponad 50% podatkiem więc jest to Możliwe

daniel
Gość
daniel

hej mam pytanie po jakim czasie od zakonczenia kontraktu firma powinna wypłacić vakantiegeld po8 tygodniach czy po 6tyg

Gosia
Gość
Gosia

do 6 tygodni się czeka sama również oczekuje u mnie mija 6 tydzień ale jeszcze nic nie dostałam

Luki
Gość
Luki

Ejj ja tez czekam juz 6 tyg 🙂

Anna
Gość
Anna

Ile czasu trzeba minimalnie pracować żeby należało się wakacyjne?

Gosia
Gość
Gosia

Witam ile czekaliście za wypłatą wakacyjną ja już czekam 5 tygodni niby do 6 się czeka a wy ile czekaliście?

Natalia
Gość
Natalia

Czy jest możliwe żeby mój chłopak dostał mniejsze wakacyjne ode mnie skoro każda wypłatę miał wyższą ode mnie? Okres zatrudnienia taki sam