Login

Register

Login

Register

Jak wyrobić dowód osobisty i paszport w Holandii? Poradnik

Jak wyrobić dowód osobisty w Holandii
0

Wyrobienie dowodu osobistego w Holandii wcale nie musi być trudnym procesem, dlatego też obcokrajowcy udający się do Holandii mogą sobie z tym bez większych przeszkód poradzić. Oczywiście wiele będzie zależało głównie od tego, czy będzie chciało się wyrobić polski dowód osobisty, czy też może holenderski dowód osobisty. Są to dwie zupełnie różne sprawy, w pierwszym przypadku ludzie decydują się na taki krok, gdy dokumenty zostaną z jakiegoś powodu utracone i chcą sobie wyrobić nowe, np. w wypadku zgubienia, czy też kradzieży. Druga opcja związana jest z tym, że chce się przyjąć holenderskie obywatelstwo i tym samym mieć nowy dowód osobisty. Taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania, trzeba wypełnić kilka podstawowych formalności, a sprawa na pewno zostanie rozwiązana pomyślnie. Na forach internetowych można dowiedzieć się jak wyrobić dowód osobisty za granicą, gdy zajdzie taka konieczność, dlatego nigdy nie będzie się samemu i zawsze można skorzystać z pomocy życzliwych osób, które znalazły się kiedyś w podobnej sytuacji i mogą się podzielić swoimi doświadczeniami.

Wyrobienie dowodu osobistego w ambasadzie w Holandii

Wyrobienie dowodu osobistego w ambasadzie Holandii to właściwe rozwiązanie dla osób, które utracą swój dokument i chcą posiadać nowy. Trzeba się wtedy udać do Wydziału Konsularnego i to właśnie tam takie sprawy są załatwiane. Oczywiście trzeba się przygotować na to, że będzie musiało się wypełnić odpowiedni wniosek, co może zająć trochę czasu, ale dzięki temu będzie można liczyć na nowy dokument i pozbycie się z głowy bardzo poważnego problemu. Formularze zgłoszeniowe można wypełniać na miejscu, w domu, gdyż zainteresowani pobierają je sobie z Internetu, jednak trzeba je wysłać faksem lub pocztą, nie można tego robić mailem. Istnieje też opcja zrobienia tego osobiście, jeśli ktoś ma tyle wolnego czasu i może sobie pozwolić na taką wizytę w ambasadzie. Konsulowie nie mają prawa wydawania dowodów osobistych, dlatego też o tej zasadzie także trzeba pamiętać. 

Jeśli ktoś jest zainteresowany wyrobieniem sobie holenderskiego dowodu osobistego, to musi mieć obywatelstwo holenderskie, innej opcji po prostu nie ma. Wiążę się to jednak ze zrzeczeniem się obywatelstwa polskiego. W sytuacji, gdy chce się być obywatelem Holandii trzeba przygotować następujące dokumenty:

 • akt urodzenia,
 • paszport osobisty,
 • zaświadczenie o niekaralności,
 • zaświadczenie o ukończeniu kursu językowego.

Bez takich dokumentów nawet nie ma co myśleć o uzyskaniu takiego dokumentu, dlatego też trzeba do sprawy podejść bardzo poważnie, a wtedy tylko osiągnie się właściwe dla siebie rezultaty, na których zależy osobom zamieszkującym w Holandii. Za takie działania trzeba jednak płacić, ponieważ koszt wyrobienia sobie obywatelstwa w Holandii kosztuje około 800-850 euro, natomiast zrzeczenie się obywatelstwa polskiego to koszt rzędu 300-320 euro. Do tego należy doliczyć wyrobienie paszportu w urzędzie miasta, co kosztować będzie około 80 euro. Nie są to tanie rzeczy, dlatego wypada sobie to kilka razy dobrze przemyśleć, czy kogoś jest w ogóle na to stać. Jeśli ktoś dalej nie wie gdzie wyrobić dowód osobisty w Holandii, warto udać się po prostu do ambasady, gdzie otrzyma się wszystkie potrzebne informacje na ten temat i będzie można postępować zgodnie z otrzymanymi od urzędników wskazówkami, które na pewno nikogo nie wprowadzą w błąd. Dowód osobisty w ambasadzie otrzyma się po kilku dniach lub też tygodniach, nie da się tego za bardzo przewidzieć, wszystko zależy od zaistniałej sytuacji oraz natłoku pracy w ambasadzie. Na pewno jednak każdy otrzyma w tym zakresie odpowiednią informację, do której będzie można się na miejscu odnieść. 

Jak wyrobić paszport w Holandii?

Zastanawiając się nad tym jak wyrobić paszport w Holandii należy rozpocząć od tego, że trzeba udać się do właściwego organu paszportowego. Konsul zajmuje się wydawaniem paszportów na wnioski danych osób. Mogą to być paszporty dla:

 • małoletnich do 13 roku życia,
 • małoletnich pomiędzy 13 a 18 rokiem życia,
 • osób dorosłych.

Widać wyraźnie, że trzeba jasno określić to, o jaki paszport osobisty stara się osoba, jeśli nie chce się zbyt długo czekać na efekty takich działań. U konsula składa się zawiadomienie o tym, że chce się wyrobić nowy paszport, a potem przystępuje się do działania. Jeśli ktoś więc zastanawia się od dłuższego czasu gdzie wyrobić paszport w Holandii, to sprawa jest prosta, trzeba skontaktować się z konsulem. Dopiero wtedy można podejmować jakiekolwiek działania związane z tym procederem. Można oczywiście starać się też o paszport tymczasowy. Zwykle taki proces trwa maksymalnie dwa dni, ponieważ w innych sytuacjach może to potrwać nawet kila tygodni, dlatego warto się zastanowić nad tym, która konkretnie opcja dla zainteresowanych będzie korzystniejsza. Niektórym osobom zależy na czasie, dlatego też jeśli ktoś chce działać szybko można zdecydować się na skorzystanie z paszportu tymczasowego. 

Jak wygląda procedura uzyskania paszportu?

W sytuacji, gdy ktoś chce starać się o paszport musi:

 • umówić się na spotkanie z konsulem,
 • stawić się na spotkanie w wyznaczonym terminie,
 • wypełnić wniosek paszportowy,
 • odebrać paszport osobiście.

Pomyślne przejście tych kroków oznacza pełen sukces, dlatego też warto to sobie zapamiętać, jeśli ktoś znajdzie się w podobnej sytuacji i za bardzo nie będzie wiedział jak ma sobie z nią poradzić. Nie jest to wcale nic trudnego, jednak trzeba włączyć wtedy racjonalne myślenie. W sytuacjach kryzysowych ludzie jednak nie zawsze zdają sobie z tego sprawę i wtedy zastanawiają się jak wyrobić dowód osobisty w Holandii oraz inne dokumenty, takie jak paszport, co zajmuje im dużo czasu, a proces ten znacznie można przyspieszyć, gdy działa się przemyślanie. Oczywiście chcąc wyrobić sobie paszport trzeba posiadać aktualne zdjęcia, mieć dowód osobisty, czy też wnieść odpowiednią opłatę. O szczegółach zainteresowani dowiedzą się już jednak u konsula, więc warto jak najszybciej umówić się na takie spotkanie.

 

Jak wyrobić dowód osobisty i paszport w Holandii

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o