Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type

Koszty życia w Holandii poradnik - bpwh.pl

Login

Register

Login

Register

Koszty życia w Holandii

0

 

Każdy go wybiera się na dłuższy pobyt do Holandii powinien zapoznać się z kosztami życia jakie go tam czekają. Wielu z emigrantów z pewnością doceniłoby takie informacje zanim zdecydowali się na wyjazd, ponieważ znajomość cen pomaga nie tylko lepiej przygotować się do przeprowadzki, ale również w planowaniu przyszłych wydatków, takich jak czynsz, rachunki, jedzenie czy rozrywka.

Oprócz faktów liczbowych, warto również zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego w jaki sposób funkcjonuje życie w Holandii. Czy jedzenie do pracy lepiej przynosić z domu czy też większy sens ma zakup lunchu w kafeterii? Jaki rodzaj transportu wybierają najczęściej Holendrzy i który jest najbardziej opłacalny? Czy wynajmując mieszkanie koniecznie trzeba korzystać z usług agencji nieruchomości?

 

Ile kosztuje czynsz w Holandii?

To skomplikowane pytanie, ponieważ czynsz w Holandii zależy od kilku czynników: preferencji, dzielnicy i dochodów. Na przykład w Amsterdamie mieszka dużo emigrantów i oczywiście im wyższy dochód, tym łatwiej znaleźć mieszkanie, które spełni nasze oczekiwania. Jednak znalezienie lokum w Holandii nie jest łatwe, a najlepsze miejsca, na przykład te usytuowane w zabytkowych kamienicach lub w centrum miasta rzadko kiedy można spotkać w ogłoszeniach lub ofercie agencji. Informacje o ich dostępności są przekazywane między znajomymi, więc im więcej masz przyjaciół, tym bardziej prawdopodobne, że szybko znajdziesz wymarzone lokum.

 

Czynsz za wynajęcie mieszkania z sypialnią, salonem, łazienką i kuchnią waha się w przedziale 700 – 1300 Euro. Oczywiście dolna granica oznacza lokum o niższym standardzie i często w gorszej dzielnicy, jednak jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę w Holandii, wynajęcie niskobudżetowego mieszkania nie jest złym pomysłem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że o wiele łatwiej znaleźć lokum w przystępnej cenie u prywatnego właściciela, niż poprzez agencję. To wiąże się jednak z koniecznością znajomości niderlandzkiego albo przynajmniej angielskiego w komunikatywnym stopniu. Do ceny mieszkania należy jednak zwykle doliczyć opłaty za prąd, gaz, wodę i internet.

 

Jeżeli to twój pierwszy wyjazd i zupełnie nie znasz języka, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z agencji. Jeżeli zdecydujemy się na wynajem mieszkania za jej pośrednictwem, będziemy jednak musieli zapłacić specjalną opłatę administracyjną oraz rachunek za sprawdzenie inwentarza. Wysokości depozytu koniecznego do otrzymania kluczy również mogą się wahać, od miesięcznej do nawet półrocznej równowartości czynszu (to zdarza się głównie podczas wynajmu mieszkań o bardzo wysokim standardzie). Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku umowy agencyjnej nasz depozyt będzie o wiele bardziej bezpieczny niż u prywatnego właściciela.

 

Jeśli przyjeżdżasz do Holandii i nie masz jeszcze pracy gwarantującej określoną ilość zarobków, musisz liczyć się z tym, że agencja będzie żądać dodatkowych zapewnień, na przykład informacji o stanie oszczędności lub posiadanych kwalifikacji zawodowych. Może wydawać się to dziwną praktyką, jednak zwykle wynajęcie mieszkania bez stałego źródła przychodu jest niemal niemożliwe, takie pytania są zatem tak naprawdę znakiem wychodzenia nam naprzeciw, bo umożliwiają wynajem.

Może zdarzyć się tak, że nie będzie nas stać na wynajem mieszkania lub nie będziemy mogli sobie poradzić ze znalezieniem odpowiedniej oferty na samym początku pobytu. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wynajem pokoju, chociażby na kilka miesięcy zanim nie staniemy na nogi. Ceny zaczynają się od 250 Euro miesięcznie w dalszej odległości od centrum. W tej cenie możemy liczyć na skromne miejsce do spania z dostępnym do współdzielenia prysznicem i kuchnią. Za 350-400 Euro jesteśmy już jednak w  stanie wynająć przyjemne lokum o wyższym standardzie.

 

Ile kosztują rachunki w Holandii jeżeli nie są wliczone w czynsz?

Rachunki za wodę płaci się raz w roku i za jedną osobę wynoszą około 80-100 Euro, co jest kwotą dość małą w porównaniu do innych państw europejskich. Elektryczność i gaz z kolei będą kosztować około 60 Euro, za internet zapłacimy 20-30 Euro, możemy także skorzystać z jednego z wielu oferowanych przez holenderskie firmy pakietów zapewniających internet, telefon i telewizję cyfrową za około 50-70 Euro miesięcznie.

 

Ile kosztują artykuły spożywcze w Holandii?

Koszt artykułów spożywczych w Holandii zależy od wielu czynników, w tym od tego gdzie robisz zakupy i jakie posiłki preferujesz. Najbardziej popularną siecią sklepów spożywczych jest Albert Heijn i Jumbo, gdzie za produkty, w tym te potrzebne do przygotowania obiadu, wydasz około 12-15 Euro dziennie. W kwocie tej zwykle zmieszczą się artykuły niezbędne do higieny osobistej, takie jak mydło czy żel pod prysznic. Z alkoholi najtańsze jest piwo, które możemy nabyć za około 1 Euro za butelkę. Za wino zapłacimy około 5 Euro, a najwięcej za wódkę, od 10 Euro w górę. Paczka papierosów popularnej marki będzie nas kosztować 6-7 Euro.

 

Przykładowe ceny artykułów spożywczych

Chleb – 1.40 euro
Bulka – 0.30 euro
Ser – 3.20 euro za 400 gram
Salami – 1.20 za 200 gram
Mleko – 0.90 euro
Jajka – 1.50 euro
Piers z kurczaka – 8.50 euro za kilogram
Mieso mielone ( wieprzowe ) – 6.50 za kilogram
Sok pomaranczowy – 1.00 euro litr
Coca-Cola – 2.00 euro za poltorej litra
Woda niegazowana – 0.60 euro za litr
Piwo – 0.70 euro
Papierosy – 6.20 euro

 

Transport w Holandii

Wielu Holendrów posiada rowery i to nimi przemieszcza się do pracy i na zakupy. Używany pojazd dobrej jakości możesz kupić za około 100 Euro w specjalnym komisie. Ponieważ transport publiczny kosztuje około 60 – 90 Euro miesięcznie, warto zainwestować w poruszanie się dwuśladem. Posiadane samochodu jest wysoce nieopłacalne, ze względu na bardzo duże koszty parkowania i faktu, że wiele osiedli nie posiada prywatnych miejsc do parkowania dostępnych dla rezydentów, co oznacza że są oni zmuszeni płacić miesięcznie za prywatny parking.

 

Przed wyjazdem do Holandii warto zatem zapoznać się z cenami i panującymi tam zwyczajami. Należy pamiętać, że wysokie koszty jakie wiążą się z życiem za granicą mogą być znacznie zredukowane jeśli wiemy w jaki sposób tego dokonać.

 

Jeśli weźmiesz GVB (system transportu publicznego w Amsterdamie), miesięczny bilet na GVB wokół Amsterdamu wynosi 92 euro, co jest kosztem jednego roweru … Chociaż deszcz może być straszny, jazda na rowerze może być tańsza.

 

Koszty życia w Holandii 2018

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o