Praca jako opiekunka w Niemczech wiąże się z koniecznością dostosowania się do miejscowych tradycji, norm społecznych i oczekiwań seniorów. Większość z nich jest polskim opiekunkom dobrze znanych, są jednak i takie, które potrafią zaskoczyć. Jak sobie z nimi poradzić? Jakie są różnice kulturowe i obyczajowe w opiece nad osobami starszymi w Polsce i w Niemczech?
Jakie są różnice kulturowe pomiędzy Polską a Niemcami?
O różnicach w kulturze polskiej i niemieckiej można by pisać sporo. Zachodzą one na wielu płaszczyznach, a niemieckie zwyczaje i tradycje w zakresie opieki nad seniorem opiekunka może poznać na opieka.felizajob.pl/niemieckie-zwyczaje-i-tradycje/. Na co musi się przygotować?
- Język i sposób komunikacji mogą się różnić w zależności od kultury. W Niemczech ważne jest mówienie w sposób bezpośredni, jasny i z szacunkiem. Staraj się więc być uprzejma i używać zwrotów grzecznościowych, takich jak „pan/pani” oraz „proszę” i „dziękuję”. Bądź też gotowa na większą ilość ciszy i prywatności, które są ważne dla niemieckiego stylu komunikacji.
- Zwyczaje żywieniowe. Niemieckie podejście do jedzenia opiera się na regularności i ściśle określonych porach posiłków. Zwyczaje żywieniowe Niemców to też inne dania niż te jadane nad Wisłą. Głównym daniem jest zazwyczaj mięso lub ryby, a także duża ilość warzyw i ziemniaków.
- Relacje rodzinne i społeczne. W Polsce większy nacisk kładzie się na więzi rodzinne i przyjaźń. Polacy często mają silne więzi z rodziną i spędzają dużo czasu w jej towarzystwie. Niemcy są bardziej zorientowani na indywidualizm i prywatność, choć również przywiązują wagę do relacji społecznych.
- Organizacja czasu. W Niemczech panuje większa dbałość o punktualność i organizację czasu. Spotkania rozpoczynają się zazwyczaj punktualnie, a niemieckie społeczeństwo przywiązuje dużą wagę do terminów i harmonogramów. W Polsce do czasu podchodzimy elastycznie, a czasami spotkania mogą rozpoczynać się z pewnym opóźnieniem.
Jak sobie radzić z różnicami kulturowymi?
Podczas pracy jako opiekunka osób starszych napotkasz wiele różnic kulturowych. Często mogą one wywoływać szok i niezrozumienie, jednak nawet tym należy okazać szacunek i zrozumienie. Staraj się więc być otwarta na nowe doświadczenia i gotowa do nauki o niemieckiej kulturze. To pomoże zbudować więź z seniorami i zapewni im komfort i poczucie akceptacji. Nie obawiaj się też uczyć nowych rzeczy. Łatwiej „pogodzisz się” z różnicami kulturowymi, kiedy je oswoisz. Spróbuj więc gotować dania kuchni niemieckiej czy brać udział w lokalnych i państwowych świętach.