Login

Register

Login

Register

Służba zdrowia w Holandii

Służba zdrowia w Holandii
0

Wielu Polaków pracuje na co dzień na terenie Holandii. W związku z tym trzeba zapoznać się z działającą tam służbą zdrowia, aby w razie potrzeby udać się do lekarza w celu poprawienia swojego stanu zdrowia. Co prawda możliwość skorzystania z usług medycznych w Holandii nie jest zbyt skomplikowana, jednak trzeba przygotować się na dość spore wydatki z tym związane. Według licznych statystyk pojawiających się w sieci internetowej opieka zdrowotna w Holandii należy do jednych z najlepszych na terenie całej Europy. Dzieje się tak głównie z tego względu, że ludzie mają:

 • bogaty dostęp do świadczeń medycznych,
 • zagwarantowaną wysoką efektywność leczenia,
 • dostęp do wielu różnych leków na przeróżne schorzenia,
 • pewność tego, że nie będą czekać zbyt długo w kolejce do lekarza.

W porównaniu do polskiej służby zdrowia, służba zdrowia w Holandii działa bardzo sprawnie i prawidłowo, czego na pewno można im pozazdrościć. Osoby wyjeżdżające do Holandii na dłuższy okres czasu nie mają się więc o co martwić. 

Trzeba mieć ubezpieczenie

Holenderski system ochrony zdrowia działa bardzo profesjonalnie, jeśli jednak chce się z niego skorzystać trzeba posiadać ubezpieczenie, ponieważ w przeciwnym razie nie można liczyć na cud. Prawo związane z ubezpieczeniem zdrowotnym nakazuje wszystkim mieszkańcom Holandii posiadać takie ubezpieczenie, dlatego warto zająć się tym od razu po zdobyciu pracy w Holandii, tak aby nie mieć potem żadnych problemów z dostępem do służby zdrowia. Oczywiście dotyczy to wszystkich, a więc nie tylko osoby, które urodziły się w Holandii, ale też takie, które tam pracują dorywczo, mowa tutaj np. o Polakach. Jeśli ktoś płaci podatki w Holandii, musi posiadać takie ubezpieczenie. Uzyskuje się w ten sposób dostęp do pakietu medycznego, gdzie można liczyć na:

 • opiekę lekarza domowego,
 • obsługę szpitalną,
 • dostęp do lekarzy specjalistów,
 • opiekę pielęgniarską na najwyższym poziomie.

Widać wyraźnie, że system opieki zdrowotnej w Holandii nie budzi żadnych zastrzeżeń, dlatego można brać z takiego systemu przykład.

Jakie składki trzeba opłacać?

Z ubezpieczeniem zdrowotnym są związane składki na takie ubezpieczenie. Wiadomo, że mogą być one bardzo zróżnicowane i zależy to od wielu różnych czynników, w tym od firmy, w której jest się zatrudnionym. Należy się jednak przygotować na to, że na takie składki będzie wydawało się około 100 euro miesięcznie. Dla wielu osób są to bardzo pokaźne kwoty, ale takie ceny obowiązują w Holandii, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do tego kraju. Mimo tego, że służba zdrowia działa bardzo solidnie, trzeba płacić dość spore pieniądze, aby z takich usług móc korzystać. Jeśli chce się jednak wykupić pakiet dodatkowy to trzeba liczyć się z tym, że zapłaci się za niego około 165 euro. Trzeba więc dokładnie przemyśleć sobie to, jaki konkretnie pakiet medyczny interesuje osoby udające się do Holandii, większość decyduje się na podstawę, jednak rozszerzone pakiety mają swoje zalety i warto wziąć je pod uwagę, jeśli chce się zostać w Holandii nieco dłużej. Jest jeszcze coś takiego jak ryzyko własne. Opiera się to na bardziej specjalistycznych wizytach u lekarzy, kiedy np. złamie się nogę. Ryzyko wyceniane jest zazwyczaj na 350 euro. Jeśli więc otrzyma się za leczenie rachunek na 500 euro, wtedy trzeba zapłacić 350 euro od siebie, natomiast pozostała kwota ściągana jest z ubezpieczenia.

Samodzielnie można wybrać przychodnię

Jeśli wykupuje się już przynajmniej pakiet podstawowy i posiada się ubezpieczenie, co musi uczynić każda osoba zameldowana lub płacąca podatki w Holandii zdobywa się swoją polisę. Polisa posiada swój numer, na jej podstawie można udać się do wybranej przez daną osobę przychodni, gdzie stacjonują lekarze. Mogą oni oczywiście pomóc zainteresowanym wszelkie problemy zdrowotne, każdy ma przecież inne kłopoty ze zdrowiem. Najlepiej jednak, jeśli zadba się o to, aby w przychodni pracował jakiś lekarz posługujący się językiem polskim, wtedy łatwiej będzie się Polakom dogadać i zadbać o swoje interesy, gdyż nie każdy umie porozumiewać się w języku obcym. W Holandii jednak można porozumiewać się po angielsku, więc każda osoba powinna umieć dogadać się z lekarzem, jeśli chce się zatroszczyć o swoje zdrowie. Do wyboru ma się wiele różnych przychodni, więc w pierwszej kolejności warto zbadać dokładnie ich renomę, a potem wybrać dla siebie odpowiednią.

Rejestracja w aptece

Wykupywanie leków to już druga sprawa. Na całe szczęście apteka mieści się zazwyczaj w tym samym budynku co przychodnia, a więc nie trzeba będzie jej długo szukać. W aptece każda osoba powinna jednak się zarejestrować, wtedy też potrzebny jest wspomniany już numer polisy, ale też dowód osobisty danej osoby. Co prawda za ubezpieczenie trzeba nieco pieniędzy zapłacić, ale dobrą wiadomość może stanowić fakt, że za leki nie będzie trzeba dodatkowo płacić żadnych pieniędzy. Można tym samym zaoszczędzić. Widać więc wyraźnie, że służba zdrowia działa w tym miejscu dla dobra pacjentów, dzięki czemu bardzo szybko można się wyleczyć z różnego rodzaju schorzeń.

Możliwość udania się do lekarza bez wcześniejszej rejestracji

Jeśli wziąć pod lupę służbę zdrowia na terenie Holandii to można do niej przypisać wiele różnych plusów. Przede wszystkim po stronie plusów można zapisać następujące elementy:

 • możliwość udania się do lekarza bez wcześniejszej rejestracji,
 • bezpłatne leki i wizyty domowe w ramach ubezpieczenia.
 • wysoką skuteczność leczenia przy każdym schorzeniu.

Jest to bardzo ważne dla każdej osoby, która udaje się do Holandii w celach zarobkowych, a coraz większe grono Polaków tak właśnie robi, aby poprawić swoją sytuację finansową. Trzeba mieć też na uwadze, że placówka medyczna w Holandii jest bardzo unowocześniona i kompletnie wyposażona, a więc nie zabraknie tam żadnego potrzebnego sprzętu, który będzie potrzebny do przeprowadzenia jakiegoś specjalistycznego badania. Co za tym idzie na takie badanie nie trzeba będzie czekać kilka miesięcy, a można je wykonać na miejscu, po czym otrzymuje się od lekarza wyniki, które są przez niego dogłębnie analizowane. 

 

Wróć na stronę główna

Służba zdrowia w Holandii

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o