Login

Register

Login

Register

Sofi numer – wszystko co musisz wiedzieć

1 Komentarz

Sofi numer

Holandia coraz bardziej zachwyca Polaków. Przyciąga nie tylko turystów, ale przede wszystkim osoby chcące zarobić. Od dawna popularne są prace sezonowe – ogrodnicze oraz polegające na zbieraniu owoców i warzyw. Wraz z rosnącą liczbą polaków uczących się wielu języków zmieniają się również zajmowane przez nich stanowiska. Obecnie w Holandii szukamy pracy biurowej, o wyższych zarobkach. Plany pracy w Holandii należy jednak poprzedzić solidnym przygotowaniem – nie tylko dotyczącym kultury tego kraju oraz obyczajów, ale również znajomością przepisów. Z punktu widzenia przyszłego pracownika najważniejsza jest wiedza dotycząca tak zwanego sofi numer (BSN). O tym numerze powinny także pomyśleć osoby zamierzające w Holandii studiować. BSN jest niezbędny w wielu sytuacjach życiowych.

 

Co to sofi numer?

Sofi numer to dokument umożliwiający identyfikację podatkową. Jest niezbędny, aby móc podjąć legalną pracę w Holandii. Jest ciągiem numerycznym, można go porównać do polskiego NIP-u. Często słyszy się, iż jest jego odpowiednikiem Ile cyfr zawiera? Dziewięć, ma on o jedną cyfrę mniej, niż NIP. Wielokrotnie można spotkać się z wyszukiwaniem w internecie fraz “co to BSN”, albo “czym jest numer sofi Holandia”. Obecnie to jeden i ten sam dokument, BSN jest jedynie skrótem od Burger service nummer.

 

Do czego służy BSN?

Numer sofi jest niezbędny do tego, aby móc legalnie pracować w Holandii. Jest on jednak potrzebny do wielu innych kwestii związanych z codziennym życiem w tym kraju. Przede wszystkim wymaga się jego okazania podczas korzystania z pomocy medycznej, umówienia się na wizytę do lekarza. Ponadto jest często potrzebny podczas zakładania konta bankowego, rozliczania się z urzędem podatkowym, wykupywania polisy ubezpieczeniowej, czy rozpoczynania własnej działalności gospodarczej. Dlatego też zaleca się jego najszybsze wyrobienie.

 

Gdzie wyrobić?

Wiele osób szukających sposobu na to, jak wyrobić, czy jak załatwić sobie numer BSN, znajduje ludzi zajmujących się tym. “Numer sofi Holandia” to wyrażenie znajdujące się w wielu ogłoszeniach osób pośredniczących w procesie nadawania tego numeru. Odradza się taki sposób zdobywania sofi numeru. Osoby oferujące pomoc nierzadko pobierają za to duże opłaty. Zdecydowanie lepiej zadbać o tę kwestię samemu, nie jest to trudne.

 

W wielu miejscach w internecie wciąż można spotkać się z informacjami, że BSN otrzymuje się w urzędzie podatkowym. Miejsce nadawania sofi numeru uległo zmianie. Aby uzyskać ten dokument wystarczy udać się osobiście do urzędu gminy, który zajmuje się nadawaniem tego numeru. Należy wypełnić wszystkie  potrzebne dokumenty, przy czym należy posiadać dowód osobisty (albo paszport) oraz podać miejsce zamieszkania w Polsce. Wiele osób zadaje pytanie jak wyrobić przez internet BSN. Niestety, nie jest to możliwe, wciąż należy udać się osobiście do urzędu gminy. Nierzadko aby wyrobić BSN należy umówić się na spotkanie w gminie. Można to zrobić przez telefonicznie albo przez internet.

 

Ile się czeka? Często Sofi Numer otrzymuje się już po godzinie od wypełnienia dokumentów. Zdarza się, że czas oczekiwania jest dłuższy i trwa kilka tygodni. To zależy od konkretnego urzędu, aczkolwiek wszystkie informacje na temat terminu wydania dokumentu zostaną udzielone podczas pierwszej wizyty w urzędzie gminy. Jeśli chce się otrzymać BSN bez meldunku, to można tego dokonać. Warunkiem jest jednak praca krótsza niż 3 miesiące, czyli sezonowa. Jeśli zamierza się pracować w Holandii dłużej, należy priorytetowo zająć się również meldunkiem. Jak wygląda sofi numer? Sofi numer jest dokumentem, który zawiera podstawowe dane konkretnej osoby, umożliwiające jej identyfikację.

 

Koszt wyrobienia BSN

Wyrobienie numeru sofi jest całkowicie darmowe. Dlatego też nie należy nabierać się na płatną pomoc. Inną kwestią jest korzystanie z usług agencji pracy, która często pomaga w wielu urzędowych kwestiach. Raz nadany numer jest ważny przez całe życie i nie nadaje się go nikomu innemu, nawet po śmierci danej osoby. Należy odpowiednio dbać ten dokument i unikać jego zgubienia. Jak odzyskać utracony dokument? Gdy BSN zostanie zgubiony, bądź skradziony należy udać się do urzędu gminy, aby otrzymać duplikat. Jest on płatny, koszt to kilkanaście euro.

Zagubiony numer można poznać  za darmo poprzez logowanie się na stronie internetowej gminy, wymagany jest wtedy elektroniczny podpis.

 

Sofi numer dla dziecka oraz dla partnera fiskalnego

Jeżeli dziecko urodziło się na terenie Holandii, otrzymuje BSN od razu po narodzinach. Jeśli jednak syn lub córka nie są obywatelami Holandii, to należy udać się na spotkanie z gminnym urzędnikiem wraz z zestawem dokumentów. Musi być wśród nich: akt urodzenia dziecka, dowód lub paszport rodzica, paszport albo dowód dziecka. Podczas umawiania się na spotkanie warto zapytać o to, czy obecność dziecka jest wymagana na spotkaniu. Czasem nie jest to konieczne, jednak niektóre urzędy tego wymagają.

Wyrobienie sofi numeru dla partnera fiskalnego jest obecnie bardzo popularne. Służy to głównie temu, aby otrzymać większy zwrot podatku. Wielu polaków chce przed rozliczeniem uzyskać także numer BSN dla partnera. Partnerem fiskalnym nie musi być żona, czy mąż. Może być to osoba, z którą posiada się dziecko, albo też partner, z którym się zamieszkuje. Dlatego warunkami, które należy spełnić, aby wspólnie się rozliczyć są:

– posiadanie dziecka
– bycie w związku małżeńskim
– bycie w zarejestrowanym związku partnerskim
– wspólne posiadanie nieruchomości, zamieszkanie i zameldowanie w niej

Zwrot za pracę w Holandii

Wspólne rozliczanie się jest bardzo korzystne. Istnieje jednak kilka warunków otrzymania verhoogd algemene heffingskorting, czyli dodatkowej ulgi podatkowej. Partner musi mieć niskie dochody, albo też nie posiadać ich w ogóle. Ponadto ulgi podatkowe przeznaczone są dla obcokrajowców, których przychód z pracy w Holandii to przynajmniej 90% całkowitych zarobków w danym roku. Aby rozliczyć się wspólnie, partner musi także posiadać sofi numer. Najłatwiej jest uzyskać go osobiście, aczkolwiek w wielu przypadkach  jedna osoba ze związku mieszka cały czas w Polsce, podczas gdy druga pracuje w Holandii. Sofi numer dla partnera fiskalnego można otrzymać także drogą listowną. Wniosek oraz dokumenty należy przesłać do urzędu gminy.

Wymagane są: akt ślubu, albo zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu wraz z kopią aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o wspólnym posiadaniu nieruchomości oraz zameldowaniu w nim, czy też zaświadczenie o byciu w zarejestrowanym związku partnerskim. Ponadto wymaga się kopii dowodów osobistych partnerów i aktu urodzenia partnera. Przed nadaniem listu warto skontaktować się telefonicznie z urzędem gminy i dowiedzieć się jakie dokumenty muszą być przesłane w oryginale, które z nich należy przesłać w języku angielskim (może być wymagane skorzystanie z usług tłumacza), a jakie kopie dokumentów wymagają podpisu notarialnego potwierdzającego zgodność z oryginałem.

Do podatkowego rozliczenia się w Holandii będzie potrzebne także zaświadczenie o  dochodach z polskiego urzędu skarbowego. Dotyczy to obu partnerów. Przed rozliczeniem się z holenderskim urzędem warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami ulg podatkowych, jakie dostępne są na terenie tego kraju. Często można uzyskać bardzo dużą ilość pieniędzy, ma na to wpływ: sytuacja rodzinna, kwota dochodu, liczba posiadanych dzieci i osób na utrzymaniu oraz wiele innych kwestii. Rozliczenia podatkowego w Holandii można dokonywać do 5 lat wstecz. Dlatego też osoby, które wcześniej pracowały w tym kraju, jednak nie ubiegały się o zwrot podatku, mogą to zrobić i zasilić swój domowy budżet.

 

Sofi numer powinien być najważniejszą i pierwszą sprawą, którą Polacy powinni załatwiać tuż po przyjeździe do Holandii. Agencje zatrudnienia często pomagają w zdobyciu BSN. Umawiają spotkanie w urzędzie gminy i informują o tym, jakie dokumenty należy na nie zabrać. Po przyjeździe do Holandii warto zadbać o to, aby wyrobić sobie numer BSN nawet jeśli zamierza się przebywać w tym kraju tylko przez trzy miesiące. Może się okazać, że te plany się zmienią, a sofi numer jest bardzo pomocny. Wymaga się go także przy staraniu się o zwrot podatku, zasiłek rodzinny, czy stypendium, Dzięki niemu można załatwiać wiele spraw urzędowych, ale przede wszystkim umożliwia on legalną pracę w Holandii.

 

SOFI NUMER HOLANDIA 2018

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Norbert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Norbert
Gość
Norbert

Witam pracowalem w hollandi przez miesiąc bez numeru bsn ale pierwsza podpisalem umowę a nie moglem wyrobic sofi bo pekl mi dowod podczas pobytu w Nl. I musiałem zjechać do Polski bo nie mialem żadnych funduszy na życie. I będąc w Polsce bo jakim czasie napisałem do tej firmy co pracowalem i wypłacili mi pieniądze ale odjeli mi 52 % podatku. I czy mogę jakoś się starac żeby odzyskać te pieniadze