Login

Register

Login

Register

Stawki minimalne w Holandii

0

Stawki minimalne w Holandii

 

Stawki minimalne w Holandii ustalane są dwa razy w roku – w pierwszy dzień stycznia i lipca. Na ich wysokość wpływ ma zarówno PKB państwa, wartość waluty (jej „moc sprawcza” na danego mieszkańca – ile może kupić statystyczny Holender w danym okresie), jak i inne okoliczności. Stawki w Holandii są wyższe niż w Niemczech, jednak chodzi tutaj o stawki brutto – relatywnie podatki od dochodu są nieznacznie wyższe.

Należy pamiętać, że ustalona stawka minimalna w Holandii nie jest obligatoryjna dla pracodawcy i nie oznacza, że osoba np. w wieku 21 lat musi zarobić tyle, ile wynosi minimalny próg wynagrodzenia stosowny do jej wieku – jednak nie może zarobić mniej. Pracodawca sam decyduje o wysokości wypłat i może zaistnieć sytuacja, że w danej firmie wszystkie osoby, niezależnie od wieku zarabiają takie same pieniądze (oczywiście uwzględniając te same stanowisko).

Ostatnia zmiana stawki minimalnej w Holandii przyniosła podwyższenie płacy (dla osób powyżej 21 roku życia), jak i obniżenie granicy wieku dla pracowników (z 23 na 22 lata). Niestety, im młodszy pracownik, tym mniejsze zarobki, a ostatnia zmiana była tutaj całkiem dotkliwa.

Stawka minimalna w Holandii obowiązuje również pracowników najemnych – a więc także Polaków zatrudnionych przez rodzime agencje pośrednictwa pracy w Holandii. Gwarantuje to układ zbiorowy CAO. Warto sprawdzić, czy w naszej umowie wynagrodzenie zgadza się z tym, które obecnie jest traktowane jako minimalne wynagrodzenie w Holandii. Jeśli nie – radzę nie korzystać z usług danej firmy, bo taka praktyka jest po prostu nielegalna.

 

Stawki minimalne w Holandii

Wróć na stronę główna

 

Stawki minimalne w Holandii

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o