Login

Register

Login

Register

Święta i dni wolne w Holandii

Święta i dni wolne w Holandii
0

W Holandii, podobnie jak w Polsce ma się dni wolne od pracy, ponieważ są różne święta oraz specjalne okazje, kiedy to nie trzeba pracować i można skupić swoją uwagę wyłącznie na świętowaniu ważnych wydarzeń. Oto dni obejmujące 2018 rok , kiedy nie trzeba stawiać się w pracy, ponieważ każdy pracownik ma wtedy wolne. Podane są święta, które miały już miejsce oraz te, które dopiero się zbliżają:

  • 1 stycznia (Nowy Rok),
  • 30 marca (Wielki Piątek),
  • 1 i 2 kwietnia (Święta Wielkanocne),
  • 27 kwietnia (Dzień Króla),
  • 5 maja (Dzień Wyzwolenia) – nie każdy pracodawca musi zgadzać się na przyznanie wolnego pracownikom,
  • 10 maja (Wniebowstąpienie Pańskie),
  • 20 i 21 maja (Zielone Świątki),
  • 25 i 26 grudnia (Święta Bożego Narodzenia).

Oto podstawowe święta w Holandii 2018, kiedy jest się zwolnionym od obowiązku chodzenia do pracy. Jak widać takich dni jest kilka, dlatego też pracownicy mogą poczuć, że ich prawa są szanowane. 

Ferie i wakacje

Biorąc pod uwagę dni wolne w Holandii warto pamiętać oczywiście o uczniach, którzy na co dzień chodzą do szkoły. W takich sytuacjach mogą oni liczyć na kilka tygodni wolnego więcej niż zwykli pracownicy, ponieważ mają też ferie. Podobnie jak w Polsce zależy to od regionu, w którym mieści się dana szkoła. W jednym regionie ferie zimowe będą przypadały na początku lutego, a w innym na koniec. Jest to okres jednego tygodnia, podobnie jak w przypadku ferii jesiennych, co jest nowością jeśli chodzi o porównanie systemu szkolnictwa obowiązującego w Holandii oraz w Polsce. Do tego można mieć pewność tego, że obowiązywać będą też ferie świąteczne, które trwają aż 2 tygodnie. Wakacje w Holandii trwają 6 tygodni, do tego dochodzi też długa majówka, a więc jeden tydzień wolnego. Uczniowie w Holandii mają więc jedenaście tygodni wolnych od nauki w ciągu roku. Tak było w roku 2018 i to samo będzie obowiązywać w roku 2019, dlatego też osoby uczące się w tym państwie nie powinny narzekać na warunki tam panujące, ponieważ są one dla nich bardzo korzystne. 

Święta Narodowe

Holendrzy największą wagę przykuwają nie do tych świąt, które pojawiają się w kalendarzu każdego państwa na świecie, ale do tych, które są dla nich świętami narodowymi. Święta Narodowe w Holandii obchodzone są hucznie, każdy pracownik jest wtedy zwolniony z pracy. Najważniejszym świętem dla Holendrów jest więc przypadające na dzień 27 kwietnia Święto Króla, zwane Dniem Króla. Bardzo ważny jest też dzień 5 maja, a więc Dzień Wyzwolenia, kiedy świętuje się wyzwolenie Holandii spod rąk okupantów. Każdy Holender silnie to przeżywa, a więc nie ma mowy o tym, że w tym dniu ludzie muszą chodzić do pracy, ponieważ każdy może obchodzić święto, w taki sposób w jaki tylko chce, najlepiej w gronie bliskich oraz znajomych, na specjalnie zorganizowanych marszach i paradach. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ jest to dzień ustawowo wolny od pracy jedynie raz na 5 lat, a najbliższy taki termin przypada w 2020 roku. W pozostałych latach wszystko zależne jest od dobrej woli pracodawców, a ci niekoniecznie pozwalają na zwolnienie z pracy swoich pracowników, z uwagi na troskę o swoje interesy, które mogą na tym ucierpieć. 

Płatne święta

Wszystkie osoby zastanawiające się nad wyjazdem do Holandii często zadają sobie pytanie, czy święta na terenie Holandii są płatne, czy też nie jest to prawda. Bardzo ważne jest jednak to, że wszystkie święta wymienione powyżej są płatne i nie trzeba wtedy pojawiać się w pracy. Jeśli jednak pracodawca sobie tego zażyczy, a pracownik się na to zgodzi, to ma prawo żądać zwiększonej stawki godzinowej. Dzięki temu pracownik samodzielnie decyduje, czy chce pracować, czy też nie. Jeśli się na to zdecyduje, to na pewno będzie mógł zarobić zdecydowanie więcej w okresie miesięcznym, a jak wiadomo niektórym osobom pieniądze są bardzo potrzebne, zwłaszcza jeśli przyjechali do Holandii odkładać pieniądze na mieszkanie, czy też na ślub. Płatne święta w Holandii przyciągają tłumy emigrantów, w tym również Polaków. Święta w Holandii kalendarz to spore ułatwienie dla wielu osób, ponieważ przed wyjazdem można się dowiedzieć, w jakie dni będzie można zaplanować sobie wakacje lub też urlop.

Na jaką stawkę można liczyć pracując w święta?

Pracując w święta stawka godzinowa powinna wynieść 200 procent podstawy. Oznacza to tyle, że jeśli zarabia się 10 euro za godzinę w swojej pracy, to w święto zarobi się przez godzinę 20 euro. Dla wielu osób jest to bardzo korzystne rozwiązanie, dlatego jeśli pracodawca daje im taką możliwość przychodzą oni do pracy, poświęcając przy tym swój wolny czas. Warto więc prześledzić uważnie święta w Holandii 2019, które będą takie same jak święta obowiązujące w 2018 roku, jedynie daty niektórych świąt mogą się nieco zmienić. Wtedy też można podjąć decyzję, czy w danym dniu będzie się chciało pracować za wyższą stawkę, czy też może będzie chciało poświęcić się kilka dni wolnych na wyjazd do Polski, do swojej rodziny. Pracodawca nie może w trakcie takich dni zmusić swoich pracowników do pracy, gdy dane dni są ustawowo wolne od pracy.

 

Wróć na stronę główna

 

Święta i dni wolne w Holandii

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o