Login

Register

Login

Register

Transport publiczny w Holandii

Transport publiczny w Holandii
1 Komentarz

Dostając się na teren Holandii wiele osób nie posiada własnego środka transportu, ponieważ kupno samochodu to dodatkowy koszt, a nie każdego stać na taki wydatek. Warto jednak pamiętać o tym, że podróżowanie po Holandii nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ komunikacja jest tam bardzo dobrze rozwinięta. Bardzo ważne jest to, że w Holandii można skorzystać z:

  • pociągów,
  • tramwajów,
  • autobusów,
  • metra.

Jak widać jest to wszystko bardzo dobrze rozwinięte, a poszczególne maszyny są nowoczesne i na pewno można w nich komfortowo podróżować z jednego miasta do drugiego, jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę. Transport publiczny w Holandii rozwija się z każdym rokiem, zarówno jeśli chodzi o podróżowanie po większych miastach, ale też międzymiastowe. Dla Polaków jest to dobra wiadomość, gdyż dostanie się do wybranych miejsc, np. w celu poszukiwania pracy, czy też w celach turystycznych jest bardzo łatwym zadaniem, wystarczy znać się odrobinę na rozkładach jazdy.

OV-chipkaart – co to takiego?

Na terenie Holandii obowiązuje karta przedpłacona o nazwie OV-chipkaart. Wielu osobom nic to nie powie, jednak jest to tak zwana karta czipowa, dzięki której można bez problemów podróżować komunikacją miejską po całej Holandii. Nie kupuje się więc tak naprawdę biletów pojedynczych oraz czasowych, a kartę czipową jednokrotnego użytku, co jest bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, chociaż w wielu większych miastach na całym świecie już takie rozwiązania weszły w życie i bardzo dobrze się przyjęły. System ten obowiązuje w Holandii od stosunkowo niedawna, ponieważ pierwszy raz został wykorzystany w Rotterdamie i miało to miejsce w 2005 roku. Jeśli ktoś planuje zostać w Holandii na stałe lub też przynajmniej na kilka najbliższych lat może zdecydować się na spersonalizowaną kartę czipową z własnym zdjęciem i własnymi danymi. Jeśli ona zniknie, bez problemów można ją zablokować, tak aby nikt inny nie mógł z niej korzystać. Zamówienie takiej karty kosztuje około 8 euro, a karta jest ważna przez 5 lat. W innym przypadku zakupi się kartę anonimową.

Jak podróżować po Holandii? Jakie rozwiązania będą najbardziej opłacalne?

O tym jak podróżować po Holandii można przeczytać na wielu forach internetowych, gdzie wypowiadają się osoby, które mieszały w tym państwie i korzystały z transportu publicznego. Będą to naprawdę cenne wskazówki dla wielu osób, chociaż wszystko można sobie też dokładnie wyliczyć samemu. Opłacalne rozwiązanie to takie, na które nie będzie się wydawało zbyt dużych pieniędzy. Jeśli ktoś będzie korzystał tylko z pociągów, to wtedy OV-chipkaart wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem z możliwych, gdyż kupowanie pojedynczych biletów może okazać się trafniejszą decyzją. Ważna jest w tym wszystkim rola wyliczeń, jeśli jednak ktoś będzie podróżował często, to karta przedpłacona będzie zdecydowanie korzystniejsza niż każdorazowe kupowanie biletów. Warto to sobie bardzo dobrze przeanalizować, tak aby przypadkiem nie nadwyrężyć zbytnio swojego budżetu miesięcznego, na co wiele osób nie zwraca uwagi. Jeśli już kupi się taką kartę, nawet jeśli jest to karta jednorazowego użytku trzeba ją odbić na wejściu, ale też na wyjściu z danego środka komunikacji. 

Gdzie kupuje się karty OV-chipkaart?

Problemów z dostępem do kart OV-chipkaart nie będzie żadnych, gdyż są one bardzo szeroko dostępne. Zakupić można je w takich miejscach jak:

  • dworce autobusowe,
  • punkty informacyjne,
  • kioskach,
  • automatach z biletami.

Oczywiście są to karty anonimowe, jeśli chce się kartę spersonalizowaną trzeba ją zamówić i poczekać aż będzie ona gotowa do odbioru, co może potrwać nawet kilkanaście dni. Jak widać jest to całkowicie zależne od danej osoby, ponieważ to ona podejmuje decyzję jaką kartę chce posiadać. Zawsze można też sprawdzić stan takiej karty, w specjalnie przeznaczonych do tego automatach, aby w którymś momencie nie być ofiarą przykrej niespodzianki. Warto to regularnie kontrolować, również za pomocą sieci internetowej, gdzie informacje o stanie karty są jednak aktualizowane z małym opóźnieniem.

Bilety autobusowe i autokarowe

Niektóre osoby podróżują po Holandii jedynie autobusami, każdy ma przecież pełną swobodę wyboru, jakimi środkami komunikacji się porusza. Jedni wolą autobusy, a inni nie wyobrażają sobie życia bez pociągów. Bilet autobusowy Holandia nie jest zbyt drogi, za to można kupić go w kilku formach. Można skorzystać z wyżej wymienionych kart, nabić na nie określone bilety. Zdecydować można się też na kartę jednorazową, np. z biletem czasowym. Ciekawą opcją będą też autokary. FlixBus oferuje możliwość skorzystania z wielu połączeń międzymiastowych w bardzo przyjaznych cenach, warto przeanalizować sobie ofertę takich połączeń na stronie internetowej przewoźnika. Takie bilety mogą być zdecydowanie tańsze, aniżeli w przypadku przejazdów pociągami na tej samej trasie, dlatego też można na tym naprawdę dużo pieniędzy oszczędzić, zwłaszcza w okresie miesięcznym. Każdy sam musi zdecydować, jaki środek transportu będzie dla niego optymalny.

Bilety jednorazowe u kierowcy

Bilet metro Holandia można zakupić u kierowcy, nie ma co do tego żadnego problemu. Trzeba mieć wtedy jednak odliczoną kwotę, ponieważ kierowca nie zawsze ma jak wydać resztę. To samo tyczy się przejazdów autobusowych oraz pociągowych, dlatego też w razie konieczności można zawsze udać się do kierowcy, gdzie nabędzie się odpowiedni bilet jednorazowy. W pozostałych przypadkach korzysta się z kart przedpłaconych. Bardzo ważne jest jednak to, że na terenie Holandii obowiązuje zasada, która mówi o tym, że aby zakupić bilet u kierowcy trzeba wejść przednim wejściem, to samo tyczy się odbicia karty. Trzeba się tego trzymać, ponieważ w razie niedostosowania się do takiej zasady można zaryzykować jazdą bez ważnego biletu i ponieść tego srogie konsekwencje. Często jednak takie sytuacje spotykane są w innych krajach, w Polsce również powinno wsiadać się pierwszymi drzwiami od kierowcy, jednak nie każdy dostosowuje się do tego i niektórzy przesuwają się z końca autobusu na początek, aby tam zakupić bilet, co jest niewłaściwym postępowaniem. 

 

Wróć na stronę główna

 

Transport publiczny w Holandii

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Matylda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Matylda
Gość
Matylda

Ile zapłacą dzieci? Do którego roku życia zniżki?