Login

Register

Login

Register

Wiekówka w Holandii

Wiekówka w Holandii
0

Rozpoczęcie pracy w Holandii to bardzo dobry wybór, ponieważ w tym państwie można liczyć na spore zarobki. Bardzo ważne jest to, że na terenie Holandii obowiązuje uregulowana prawnie płaca minimalna, której trzeba przestrzegać. Wysokość takiej płacy ustala się 1 stycznia oraz 1 lipca. Najistotniejsze jest to, że wynagrodzenie pracownicze nie może być niższe od ustalonych stawek, ponieważ grożą za to surowe konsekwencje, dlatego pracodawcy przestrzegają nakładanych na nich zasad, tak aby nie musieć potem tłumaczyć się przed poszczególnymi urzędami. Wiekówka w Holandii nie tyczy się to jedynie osób pochodzenia holenderskiego, ale też Polaków, którzy przyjeżdżają do Holandii, aby zacząć lepiej zarabiać i odłożyć sobie trochę pieniędzy na ważne dla siebie wydarzenia życiowe, np. ślub, czy też kupno mieszkania. Takie obowiązki nakładane są również na agencje pracy tymczasowej, dlatego o swoje zarobki nie trzeba się obawiać, bo będą one stały na odpowiednim poziomie.

Jakie są stawki wiekowe?

Obowiązujące stawki wiekowe w Holandii są ściśle uregulowane. Pracownicy, którzy nie przekroczyli 22 roku życia muszą mieć zastosowaną w swoim przypadku tzw. wiekówkę. Wiele młodych osób uważa, że nie jest to zbyt rozsądne podejście do sprawy, ponieważ im jest się młodszą osobą, tym mniej się będzie zarabiało. Wiekówka Holandia obowiązuje jednak we wszystkich regionach i do stawek trzeba się dostosować.

Przykładowo osoby mające 22 lata oraz powyżej 22 lat zarabiają 10,12 euro brutto za godzinę pracy (pracując 36 godzin tygodniowo, jeśli jest to 40 godzin tygodniowo stawka ta wynosi 9,11 euro brutto). Odnosząc się do limitu 36 godzin pracy tygodniowo warto wziąć pod uwagę stawki młodszych osób. Mianowicie osoby mające:

 • 21 lat zarobią na godzinę 8,60 euro,
 • 20-latkowie 7,09 euro,
 • 19-latkowie 5,57 euro,
 • 18-latkowie 4,81 euro,
 • 17-latkowie 4,00 euro,
 • 16-latkowie 3,50 euro,
 • 15-latkowie 3,04 euro.

Wszystkie te stawki to kwoty brutto. Jak widać wyraźnie im więcej ma się lat i im większe ma się doświadczenie zawodowe, tym można liczyć na wyższe zarobki. Poza tym im mniej się pracuje w ciągu tygodnia (jednocześnie zachowując przy tym odpowiednią dla pełnego etatu liczbę godzin) można liczyć na większą stawkę godzinową.

Stawki wiekowe w Holandii – jak się to przekłada na płacę minimalną?

Biorąc pod uwagę obowiązujące w Holandii stawki wiekowe warto przejść do kwestii płacy minimalnej. Oto pieniądze, które można zarobić w okresie miesięcznym według wyżej podanych stawek (podawane są kwoty brutto):

 • 22 lata i więcej – 1578 euro,
 • 21 lat – 1341,30 euro,
 • 20 lat – 1104,60 euro,
 • 19 lat – 867,90 euro,
 • 18 lat – 749,55 euro,
 • 17 lat – 623,30 euro,
 • 16 lat – 544,40 euro,
 • 15 lat – 473,40 euro.

Jak widać stawki te znacząco się od siebie różnią, dlatego nie każdy może liczyć na taką samą płacę w Holandii. Zaletą jest to, że nawet 15-latkowie mogą liczyć na niemałe pieniądze w porównaniu z innymi państwami europejskimi. Jeśli wziąć pod uwagę osoby w wieku 22 lat i więcej można zarobić ponad 6 tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od wykonywanej pracy. Jest to bardzo zadowalająca kwota dla większości Polaków.

Stanowisko młodych osób

Młodzi ludzie zatrudnieni w Holandii czują się z tego powodu pokrzywdzeni, dlatego też jawnie mówią o dyskryminacji ze względu na wiek. Panujące zasady mają jednak duży sens, ponieważ wraz z wiekiem doświadczenie pracownika się zwiększa, tyczy się to też jego umiejętności. Osoba w wieku 15 lat nie może więc żądać od pracodawcy takich samych pieniędzy, jak osoba, która ma 22 lata i na koncie kilka lat pracy. Są to sytuacje bez porównania, dlatego też takie stawki są jak najbardziej rozsądne. Poza tym należy mieć na uwadze to, że podawane kwoty są kwotami minimalnymi, a co za tym idzie zawsze istnieje szansa na uzyskanie większych zarobków, w zależności od tego, gdzie konkretnie znajdzie się zatrudnienie w Holandii. Jest to zależne już od samego pracownika, jednak pewne jest to, że nie można mieć niższej stawki godzinowej od tej podanej powyżej, dlatego warto znać swoje prawa. 

Wróć na stronę główna

 

Wiekówka w Holandii

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o