Fakty na temat Holandii

Czy wiesz, że Holandia jest najgęściej zaludnionym krajem w Europie? Czy to prawda, że Holendrzy naprawdę jedzą tak dużo sera? A co z piłkarskim szaleństwem, tymi wszystkimi powiewającymi flagami 27 kwietnia i słynną „walką z wodą”? Przeczytaj fakty i ciekawostki o naszym kraju, rodzinie królewskiej i rzeczach, które możesz zauważyć podczas wizyty.

Holendrzy

Na arenie międzynarodowej Holendrzy znani są z tego, że są raczej bezpośredni w swoim podejściu. My nazywamy to po prostu szczerością i otwartością. Lubimy narzekać, zwłaszcza na pogodę, ale znajdujemy też kreatywne i innowacyjne rozwiązania na wszystko. Na obszarze 41,5 tys. kilometrów kwadratowych w Holandii mieszka około 17,5 mln ludzi. Czy to dużo? Tak, Holandia jest nie tylko najgęściej zaludnionym krajem w UE, ale także jednym z najgęściej zaludnionych krajów na świecie. Ponad 40% mieszka w „Randstad”, czyli na obszarze pomiędzy Amsterdamem, Rotterdamem, Hagą i Utrechtem.

Mówiąc kilka słów po holendersku

Język niderlandzki jest językiem urzędowym w Holandii. Oczywiście zrobisz dobre wrażenie na wakacjach, jeśli potrafisz już powiedzieć kilka słów. Jest on najbardziej zbliżony do niemieckiego. W prowincji Fryzja mówi się również drugim językiem holenderskim: fryzyjski. Oprócz tego oficjalnie uznanego języka regionalnego, istnieją również dialekty i inne języki regionalne. Nie masz talentu do języka? Nie ma problemu, ponieważ większość Holendrów mówi po angielsku, a często także trochę po niemiecku lub francusku.

Rodzina królewska

Od 1815 roku Holandia jest królestwem, oficjalnie nazywanym Królestwem Niderlandów. Głową państwa holenderskiego od 2013 roku jest król Willem-Alexander. Jego żona, królowa Maxima, jest obecna przy wielu oficjalnych okazjach, ma też swoje obowiązki. Rodzina królewska jest kochana przez wielu Holendrów. Urodziny króla obchodzone są w całym kraju 27 kwietnia. Jest to prawdziwe pomarańczowe święto!

Pastwiska i pochmurne niebo

Ulubionym tematem rozmów Holendrów jest pogoda. W lecie może być ciepło, a w zimie może padać śnieg i zamarzać. Zmienna pogoda tworzy również piękne krajobrazy, takie jak świeże zielone pastwiska z pasącymi się krowami i kilka imponujących chmur na niebie. Taka właśnie jest Holandia! Ale w naszym kraju można również odkryć wzgórza i wydmy, mokradła i wysokie wrzosowiska, starożytne lasy, a nawet góry.

Holendrzy i woda

Holandia ma silny związek z wodą. Posiada ponad 450 kilometrów linii brzegowej graniczącej z Morzem Północnym. 26% powierzchni Holandii leży poniżej poziomu morza. Przez kraj przepływają trzy główne rzeki: Ren, Moza i Skalda. Nie mniej niż 4,400 km żeglownych rzek, kanałów i jezior. To cud, że jeszcze mamy tu suche stopy. A przecież nie zawsze tak było! Od wieków Holandia walczy z wodą: z wałami, wodociągami i projektami rekultywacyjnymi. Aby stworzyć dodatkową przestrzeń życiową i tereny rolnicze, z wody odzyskano całą nową prowincję: Flevoland. Ale cieszymy się również sportami wodnymi i pięknymi terenami podmokłymi.

Flaga holenderska

Holenderskie flagi

Flaga holenderska to poziomy trójkolor czerwony, biały i niebieski. W Dzień Króla i Dzień Wyzwolenia wygląda to tak, jakby wszyscy w Holandii wywiesili swoje flagi. Wielu Holendrów podnosi też flagę, gdy ich dziecko zdało maturę, z tornistrem na maszcie. A kiedy król jest w domu, flaga powiewa nad jego pałacem. Zwyczajem jest opuszczanie flagi o zachodzie słońca. W Dniu Pamięci wszystkie flagi wiszą w połowie masztu.

Niderlandy Karaibskie

Karaiby Holenderskie odnoszą się do trzech „gmin specjalnych” Holandii: wysp Bonaire, St. Eustatius i Saba, które znajdują się na Morzu Karaibskim. Na zamorskich Karaibach znajdują się jeszcze trzy wyspy, które należą osobno do Królestwa Niderlandów: Aruba, Curaçao i Sint Maarten. Do 2010 roku wszystkie wyspy razem tworzyły Antyle Holenderskie, państwo w ramach Królestwa Niderlandów.