Login

Register

Login

Register

Zasiłek chorobowy w Holandii

Zasiłek chorobowy w Holandii
2 komentarze

Wyjazd do Holandii może okazać się bardzo trafionym pomysłem w kontekście finansowym. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu można oczywiście poprawić swoją sytuację finansową i zadbać o to, aby własny byt życiowy był zdecydowanie lepszy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie zawsze będzie się zdolnym do wykonywania obowiązków służbowych. W takiej sytuacji jednak, gdy ktoś jest niezdolny do pracy można pokusić się o zasiłek chorobowy w Holandii. Działa to na podobnych zasadach, co w innych krajach i jest bardzo ciekawą opcją dla osób, które nie są w stanie pracować z powodu choroby, czy też jakiegoś poważnego urazu. Pracodawcy podchodzą do takich spraw naprawdę poważnie, z troską o własnych pracowników, tak aby czuli się oni w pracy bezpieczni i dowartościowani. Wtedy taki pracownik nie musi szukać dla siebie innego zatrudnienia.

Jak uzyskać zasiłek chorobowy w Holandii?

Wiele osób zastanawia się jak uzyskać zasiłek tego typu na terenie Holandii. Oczywiście trzeba być w pierwszej kolejności legalnie zatrudnioną osobą. Wiele będzie też zależało od tego, jaką umowę podpisze się ze swoim pracodawcą, więc na pewno warto to dokładnie zbadać przed rozpoczęciem pracy. Zazwyczaj zasiłek jest wypłacany od trzeciego dnia chorobowego, nie wynosi on jednak 100% pensji pracownika, a 70% pensji. Jest to jednak nadal bardzo ciekawa kwota, dlatego też można mieć pewność, że w zakresie finansowym nie będzie się na własnej chorobie bardzo stratnym. Jest to istotne dla osób, które będą chciały się swobodnie utrzymać na terenie Holandii. Będzie trzeba mieć jednak udokumentowane zwolnienie lekarskie, które będzie poświadczało, że w danym okresie czasu dany pracownik był chory, wtedy też zasiłek będzie mógł mu być z powodzeniem wypłacony i nikt nie będzie miał co do tego absolutnie żadnych wątpliwości. Wysokość zasiłku jest sprawą względną, dlatego też nie da się tego jasno określić tego, ile konkretnie pieniędzy będzie można otrzymać z takiego zasiłku. Zależy to od pensji danego pracownika, ale też od umowy podpisywanej z agencją pracy. Wszystko trzeba dokładnie przeanalizować, aby mieć pewność, jaką kwotę otrzyma się na własne konto.

Zgłoszenie chorobowego do firmy

Kluczowym elementem dla pracowników w Holandii jest oczywiście zgłoszenie chorobowego do firmy. Jeśli jest się zatrudnionym przez agencję pracy to należy zdecydować się na zgłoszenie chorobowego do agencji. Dzięki temu wszelkie kwestie formalne zostaną załatwione w stu procentach poprawnie i nie trzeba będzie się martwić o to, że czegoś się przypadkiem nie dopilnowało. Oczywiście zgłoszenie takiego chorobowego to nie jedyna atrakcja jaka czeka pracownika, ponieważ trzeba będzie też załatwić wiele innych spraw, równie istotnych. Ważnym procesem będzie komisja lekarska, dzięki której otrzymać można pozytywne orzeczenie. Zwykle trzeba stawić się na komisji w Amsterdamie, gdzie zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie pracownika ubiegającego się o chorobowe w Holandii. W komisji zawsze zasiadają wykwalifikowane osoby, które znają się na swojej pracy, dlatego też z całą pewnością otrzymanie L4 nie będzie łatwym procesem, gdy będzie się udawało chorobę. Jeśli jednak jest się poważnie chorym, to na pewno nic nie stanie na przeszkodzie do uzyskania chorobowego.

Jak obliczyć zasiłek chorobowy w Holandii?

Ludzie zastanawiają się też nad tym jak obliczyć zasiłek chorobowy na terenie Holandii. Nie jest to bardzo trudne zadanie, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę swoją pensję i obliczyć na jej podstawie 70 procent z całości. Dzięki temu uzyska się finalną kwotę zasiłku, oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły, lecz takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często. Zawsze można też skorzystać z pojawiających się w sieci internetowych kalkulatorów zasiłku chorobowego w Holandii, dzięki czemu w szybkim tempie otrzyma się odpowiedź na postawione przez siebie pytanie. Kalkulator zasiłku na pewno okaże się być przydatnym narzędziem. Wysokość zasiłku powinna być jednak dla każdego pracownika zadowalająca, więc na pewno warto o niego walczyć. Zasiłki chorobowe przysługują:

  • pracownicom w ciąży,
  • pracownikom legalnie zatrudnionym przez agencje pracy,
  • dawców narządów,
  • pracownikom, którzy nie ukończyli 65. roku życia,
  • pracownikom tymczasowym,
  • pracownikom wykonującym pracę w swoim domu.

Jak widać wyraźnie w wielu przypadkach można starać się o zwolnienie chorobowe. Na pewno okaże się to być bardzo dobry pomysł w wielu sytuacjach, ponieważ dzięki temu podczas choroby można zdecydowanie poprawić swoją sytuację finansową. Dla wielu osób jest to istotne, gdyż nadal można odkładać pieniądze do koperty, tak aby po powrocie do kraju móc sobie pozwolić na realizowanie swoich marzeń.

Chorobowe w Holandii a leczenie w Polsce

Chorobowe w Holandii a leczenie w Polsce to wcale nie są dwie różne sprawy. Można ubiegać się o chorobowe na terenie Holandii nawet po powrocie do Polski. O taki zasiłek można ubiegać się, gdy:

  • pracownikowi kończy się kontrakt w Holandii i wraca do Polski,
  • choroba nastąpi w okresie do 10 tygodni po powrocie do kraju.

W takich sytuacjach również można zdecydować się na zasiłek i istnieje naprawdę duża szansa, że otrzyma się pozytywną opinię ze strony komisji i przez określony czas można pobierać zasiłek. Warto dowiedzieć się jednak najpierw ile wynosi taki zasiłek, aby potem nie było żadnych rozczarowań. Dla wielu osób jest to jednak szansa na lepsze życie, ponieważ nie zawsze pracownicy w okresie choroby uzyskują zasiłek. W takich sytuacjach utrzymanie się na terenie obcego kraju na pewno nie będzie łatwym zadaniem. Warto też dowiedzieć się kto wypłaca taki zasiłek. Wypłaca go Holenderski Urząd Pracy, dlatego też to właśnie tam należy udać się, aby załatwić wszelkie formalności, co na pewno nie powinno zająć zainteresowanym zbyt dużo czasu. Tam można się również dowiedzieć tego jak długo będzie otrzymało się pieniądze z tytułu zasiłku chorobowego. Jeśli będzie się dawcą narządu, to będzie dostawało się 100 procent swojej pensji.

Zasiłek chorobowy a fazy pracy

W Holandii liczą się też fazy pracy. Od tego uzależnione są w dużej mierze zasiłki chorobowe. Faza A obejmuje pracowników, którzy zgłoszą pracodawcy swoją niedyspozycję. Wtedy też od trzeciego dnia choroby można pobierać pieniądze z takiego zasiłku. Ta faza dotyczy pracowników tymczasowych. Mogą oni liczyć nawet na 80 procent swojej pensji i zasiłek wypłacany jest przez Urząd Pracy. Faza B to faza obejmująca pracowników zatrudnionych na kontrakcie. Wtedy też zasiłek jest wypłacany bezpośrednio przez pracodawcę, już od drugiego dnia choroby. Na 80 procent można liczyć, gdy jest się chorym długotrwale. Faza C obejmuje pracowników zatrudnionych w Holandii od bardzo długiego czasu. W tym przypadku można oczekiwać nawet 91 procent swojej pensji, więc jest to już bardzo pokaźna kwota. Wtedy zasiłek także jest wypłacany bezpośrednio przez pracodawcę, a nie przez Urząd Pracy. W fazie C pracownicy również muszą być zatrudnieni na kontrakt, nie mogą to być pracownicy tymczasowi, dlatego jak widać jest to bardzo jasno określone.

 

Wróć na stronę główna

 

Zasiłek chorobowy w Holandii

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DannyMarian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marian
Gość
Marian

Dzień dobry. Czy można otrzymać zasiłek chorobowy w Holandii, a przebywać i się leczyć w Polsce? Mam złamany obojczyk.

Danny
Gość
Danny

Tak mozesz tylko to trwa dlugo