Login

Register

Login

Register

Zgubione dokumenty w Holandii

pass-2530813_1280 (1)
0

Utrata dokumentów to bardzo duży problem zwłaszcza, gdy przebywa się za granicą. Wielu Polaków udaje się obecnie do Holandii, gdzie postanawiają rozpocząć pracę zawodową, aby zarobić sobie większe pieniądze na ważne dla siebie cele. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie się na co dzień przebywało na terytorium obcego kraju, gdzie należy posługiwać się obcym językiem. Szczególnie przykrym doświadczeniem może okazać się utrata dokumentów. Mogą one zostać:

  • zgubione,
  • skradzione.

Mowa tutaj głównie o dowodzie osobistym oraz paszporcie, ponieważ są to dwa najważniejsze dokumenty, które posiadać powinna każda osoba udająca się za granicę. Do tego doliczyć można też prawo jazdy, lecz nie każdy je posiada. Zgubione dokumenty w Holandii to jednak nie koniec świata. 

Zgubiony dowód osobisty w Holandii

Najbardziej przydatnym dokumentem jest jednak dowód osobisty, bez którego trudno jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie, dlatego też z pewnością warto pilnować go jak w oka głowie, chociaż nie zawsze ma się na to wpływ. Jeśli jednak z jakiegoś powodu utraci się taki dokument trzeba jak najszybciej powiadomić o tym Wydział Konsularny. Formularze można w takim przypadku wypełnić pobierając go za pomocą Internetu, co nie powinno zabierać zainteresowanym zbyt dużo czasu, a można mieć pewność, że takie zgłoszenia nie zostaną zlekceważone i bardzo szybko będą rozpatrzone przez właściwy organ. Zgubiony dowód osobisty w Holandii może oznaczać dla cudzoziemca wiele problemów, gdyż nie będzie się wtedy w stanie załatwić wielu istotnych spraw. Warto więc działać szybko i przemyślanie, tak aby sytuacja rozwiązała się pomyślnie. Jeśli już wypełni się formularz trzeba wysłać go do Wydziału Konsularnego pocztą, fasem lub też zanieść go osobiście i wyjaśnić zaistniałą sytuację. Urzędnicy są na takie sytuacje przygotowani i na pewno zadziałają szybko, tak aby nie trzeba musieć długo czekać na swoje dokumenty. Utrata dokumentów Holandia to spory stres dla obcokrajowców, którzy czują się wtedy zagubieni. 

Pamiętać należy o tym, że zgłoszenia o utracie dowodu osobistego nie można przesłać mailem, nie ma się takiej możliwości. Jeśli ktoś zdecyduje się na taki krok to na pewno jego zgłoszenie nie będzie rozpatrywane, a na odpowiedź można czekać miesiącami i się jej nie doczeka. Wypełniając podany wyżej formularz trzeba podać holenderski adres korespondencyjny, tak aby można było na niego przesłać zaświadczenie o utracie dokumentów. Dzięki temu będzie można sobie wyrobić nowy dokument i załatwić sprawę bezproblemowo. Co prawda zajmie to zainteresowanym trochę czasu, ale odpowiednie zaangażowanie się w taki proces sprawi, że będzie można szybko zapomnieć o kłopocie i iść dalej. Zastanawiając się nad tym gdzie zgłosić zgubienie dowodu osobistego w Holandii, trzeba mieć świadomość tego, że fakt ten należy zgłosić jak najszybciej do Wydziału Konsularnego, innej opcji po prostu nie ma.

Zgubione prawo jazdy w Holandii – co robić?

Zgubione prawo jazdy w Holandii to także nie lada problem, ponieważ bez niego nie da się podróżować i poruszać autem, a jeśli ktoś lubi podróżować samochodem to jest to dla niego naprawdę spory cios. Nie trzeba się jednak wtedy załamywać, wystarczy rozsądne myślenie i szybkie działanie, a można osiągnąć tym samym doskonałe efekty końcowe. Osoby przebywające na terenie Holandii muszą mieć świadomość tego, że w takich sytuacjach:

  • Wydział Konsularny nie zareaguje, gdyż nie ma takich uprawnień,
  • sprawę trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędu w Polsce, który wydał dokument,
  • urząd, który wydał dokument zbada sprawę i wyda po pewnym czasie jego duplikat.

Widać wyraźnie, że jest to dość skomplikowane, chociaż zdecydowanie bardziej czasochłonne, ponieważ trzeba udać się wtedy do Polski, aby załatwić wszystkie formalności i nie mieć problemów z uzyskaniem nowego prawa jazdy. Nie powinno to stanowić większego problemu, gdy dokładnie wyjaśni się sytuację, w której dana osoba się znalazła, jednak nie można tego załatwić bezpośrednio w Holandii, co jest dla wielu osób sporym utrudnieniem. Oczywiście prawo jazdy nie jest tak przydatne jak chociażby dowód osobisty, jednak przydaje się osobom mobilnym. Zawsze jednak pozostaje w razie czego komunikacja miejska. 

Szczegółowe procedury związane ze składaniem wniosków u duplikaty zostaną wyjaśnione na miejscu, w Polsce, dlatego trzeba się przygotować na załatwienie kilku formalności, jeśli będzie chciało się na nowo posiadać prawo jazdy. Wiadomo, że nie trzeba się w tym wypadku spieszyć, gdyż wszystko zależne jest głównie od tego, jak często podróżuje się samochodem, jednak jest to także bardzo istotny dokument, bez którego kierowcy nie wyobrażają sobie życia. Jeśli ktoś jest jednak osobą odpowiedzialną, to dokumentu nie zgubi, chociaż na kradzieże nie ma się większego wpływu, a takie na terenie Holandii również się zdarzają, dlatego trzeba być przygotowanym po przyjeździe do Holandii praktycznie na wszystko, aby nie było przykrych niespodzianek.

Zgubiony paszport osobisty w Holandii – jakie kroki podjąć?

Zgubiony paszport osobisty w Holandii to także bardzo duże obciążenie przede wszystkim dla ludzkich nerwów. Paszport osobisty uprawnia osoby do podróżowania praktycznie po całym świecie, dlatego też bez niego można czuć się niekomfortowo, ludzie są wtedy w jakiś sposób ograniczeni. O fakcie utraty paszportu trzeba jak najszybciej powiadomić organ paszportowy w Holandii. Wszystkie dokumenty można wypełnić dokładnie w Urzędzie Konsularnym, do którego trzeba się niezwłocznie po takim wydarzeniu udać.

Jeśli komuś przydarzy się kradzież dokumentów w Holandii, to także powinno zdecydować się na taki krok. Konsul, który przyjmie od zainteresowanej osoby zawiadomienie zadba o to, aby paszport stracił ważność. Dzięki temu nikt inny nie będzie mógł z niego zrobić użytku, czym można zadbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego takich spraw nie powinno się lekceważyć, jeśli ktoś nie chce wpędzić się w kłopoty. Na forach internetowych często poruszane są wątki co zrobić gdy zginie dowód osobisty za granicą lub też inne dokumenty. Skradzione dokumenty za granicą mogą się odnaleźć, ale nie muszą, dlatego też trzeba szybko powiadomić właściwe organy i oczekiwać na działania z ich strony, które na pewno będą profesjonalne i przeprowadzone bardzo rzetelnie, w trosce o dobro zmartwionej tym faktem osoby. 

Bardzo ważne jest też to, że odnalezienie paszportu po czasie nie równa się z tym, że dana osoba może się nim dalej posługiwać. Trzeba go wtedy oddać do organu paszportowego, ponieważ jest on zablokowany i nie może być dalej przez nikogo użytkowany. Zgubione dokumenty za granicą rządzą się swoimi prawami, dlatego lepiej wiedzieć na ten temat nieco więcej, niż potem ma się być czymś zdziwionym. Ludzie w wyniku takich przykrych doświadczeń często wpadają w panikę i zakładają na forach tematy typu zgubiłem dokumenty w Holandii co zrobić, jednak nie jest to konieczne. Wystarczy popytać miejscowych, poczytać dobre poradniki, a na pewno szybko znajdzie się właściwe rozwiązanie.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o