Login

Register

Login

Register

Zwrot podatku z Holandii

0

Zwrot podatku z Holandii

 

„Szkoły” rozliczania się z podatku w Niderlandach są właściwie trzy: na własną rękę, korzystając z usług zaprzyjaźnionego księgowego lub księgowej – albo skorzystanie z usług biura księgowego specjalizującego się w tego typu usługach.

Kiedyś ten ostatni wariant był naprawdę kosztowny, ale obecnie konkurencja na tym rynku spowodowała, że opłaty są stosunkowo niewielkie i w większości takich placówek zapłacimy za usługę dopiero po odebraniu należnych nam pieniędzy.

Firmy tego typu reklamują się na swoich stronach, że średnie rozliczenie podatku z Holandii sięga nawet 2000 i więcej złotych (czyli ok. 450 EUR przy obecnym kursie walut). Rzeczywiście może to być prawdą, ale pod jednym warunkiem – za nami musi być przepracowany praktycznie cały rok (z uwzględnionym urlopem). Należy mieć świadomość, że zwrot podatku z Holandii zależy po prostu od tego, ile czasu wypracujemy i w związku z tym ile procent naszych dochodów (i ich wysokości) poszło na podatki wszelkiego rodzaju.

Częstym błędem popełnianym przez pracowników kończących przygodę zawodową z Niderlandami jest fakt, że zapominają (lub umyślnie tego nie robią) o składowych wynagrodzenia, takich jak chociażby tzw. „wakacyjne”. Szczególnie holenderscy pracodawcy mają w zwyczaju rozbijać wynagrodzenie na wiele różnych tego typu dodatków. Jeśli kwota nie zostanie nam wypłacona w trakcie naszego zatrudnienia, należy to uwzględnić we wniosku o zwrot podatku z Holandii.

Zwrot można uzyskać aż do 5 lat wstecz i przysługuje on nawet pracującym w Holandii bardzo krótko. Włącznie ze wszystkimi możliwymi na dany moment ulgami itd. Każdego roku trzeba być jednak uważnym i czuwać nad najnowszymi przepisami podatkowymi – może być tak, że bez holenderskiego meldunku sami pieniędzy już nie odzyskami – ale pomogą nam w tym w/w biura.

Rozliczanie się na własną rękę jednak jest banalne i wymaga tylko chęci (no i meldunku). Urząd wie o obywatelu wszystko (Belastigdienst), na ich stronie (https://mijn.belastingdienst.nl/mbd-pmb/ ) w aplikacji wystarczy wpisać swój numer DIGID, która następnie sama wpisze do formularza odpowiednie dane. Nam pozostaje sprawdzić to z otrzymanym przez pracodawcę Jaaropgave i odesłać – ale jeśli komuś przysługuje dużo ulg, chyba jednak skorzystać z porady doświadczonego księgowego lub biura, żeby nie stracić zbyt wiele na potencjalnym zwrocie.

W sieci krążą obecnie przeróżne programy pomagające opracować rozliczenie podatku z Holandii. Trzeba tutaj uważać, żeby wybrana przez nas firma księgowa nie opierała się wyłącznie na takich aplikacjach. Sprawdzajmy, czy nasza księgowa/y posiadają licencję!

Zwrot podatku z Holandii może być miłym zastrzykiem gotówki, jeśli (na przykład) wrócimy już do kraju i chcemy na dobre się rozliczyć. Przebywając wciąż w Holandii jednak, jest koniecznym obowiązkiem – i często przywilejem, bo jednak zwrot podatku w Holandii zazwyczaj jest spory.

 

Wróć na stronę główna

 

Zwrot podatku z Holandii 2018

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o