Login

Register

Login

Register

Holandia – atrakcje i wszystko, co warto zobaczyć w kraju tulipanów

0

 

Kiedy słyszymy słowo Holandia, jakie skojarzenia zazwyczaj przychodzą nam do głowy? Oranje, czyli piłkarska reprezentacja w piłce nożnej? Legalna marihuana? Państwo, w którym do dziś urzęduje król? Tak, to wszystko prawda, ale Holandia to też dużo więcej. Jeśli zastanawiasz się na dźwięk słowa Holandia co warto tam zwiedzić, to teraz będziesz mieć ten problem z głowy.

Na początku warto zaznaczyć, że Holandia to kraj o wielu obliczach, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Holandia potrafi być liberalna, nowoczesna, często nawet wulgarna. Ale potrafi być też konserwatywna, spokojna i ułożona. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się poznawać ten kraj przez pryzmat amsterdamskich czerwonych latarni, czy może obierzemy kurs na urokliwą Hagę i słynne plaże Scheveningen. Jedno jest jednak pewne – Holandia to ciekawe miejsca, które odnajdziemy niezależnie od tego, w której części kraju przeprowadzimy zwiedzanie.  

A skoro o zwiedzaniu mowa, warto się zastanowić nie tylko nad tym co zwiedzić, ale również jak zwiedzać. W kwestii transportu warto podkreślić, że możemy odbyć naszą podróż po Holandii świetnie zorganizowaną koleją, pokonując trasy między najważniejszymi miastami komfortowym pociągiem typu Sprinter. Natomiast będąc w samym mieście, trudno odmówić sobie podróży rowerem, bo rowery żartobliwie nazywane są tutaj narodowym środkiem transportu. Choć akurat ten żart ma w sobie dużo prawdy i przyzna to każdy, kto chociaż raz odwiedził Amsterdam.

Kiedy już odbędziemy naszą podróż, warto zrobić sobie przerwę na pyszne jedzenie. Holendrzy słyną z potraw jednogarnkowych, jak stamppot, czyli ziemniaki gotowane z warzywami i boczkiem. Inną specjalnością holendrów są frytki, które zdaniem wielu, nigdzie nie smakują tak dobrze jak w kraju tulipanów. Na pytanie: “Holandia – co zwiedzić” można więc śmiało odpowiedzieć, że jednym z kierunków powinny być bary i restauracje.

A teraz już przejdźmy do konkretów: oto najciekawsze miasta, obiekty i atrakcje, które warto zobaczyć w Holandii.

Miasta

Amsterdam

 

To naturalne, że odwiedzając holenderskie miasta, nie można przeoczyć tego największego, czyli Amsterdamu. Stolica Holandii poprzecinana jest licznymi kanałami, przez co dzieli się na wyspy i z tego powodu nazywana jest często “Wenecją Północy”.  Jak na stolicę przystało, Amsterdam wabi turystów licznymi zabytkami czy muzeami. Amatorzy mocniejszych wrażeń chętnie skierują swoje kroki w kierunku dzielnicy czerwonych latarni i licznych coffee shopów.

Rotterdam

Miasto w zachodniej Holandii, które swoim klimatem przypomina stolicę Amsterdam, ale porusza się po nim zdecydowanie mniej turystów. W mieście warto odwiedzić port, w którym przez lata cumowały  statki ze wszystkich stron świata, co miało niewątpliwy wpływ na kształtowanie się samej tożsamości Rotterdamu jako miasta zróżnicowanego, wielokulturowego. Dzisiejszy Rotterdam to miasto, które postawiło nacisk na zmniejszanie ruchu motoryzacyjnego i rozwój terenów zielonych.

Gouda

Warto wybrać się tutaj na słynne targi serów, bo to właśnie stąd wywodzi się nazwa sera Gouda. Ale to także miasto, które trzeba odwiedzić ze względu na zabytkową architekturę. Trudno ukryć zachwyt na widok zlokalizowanego przy rynku XV-wiecznego ratusza. Nieopodal tego budynku znajduje się słynna waga miejska. W tym XVII-wiecznym budynku kupcy dokonywali ważenia produktów, dzisiaj zaś znajduje się tutaj muzeum sera. Ale Gouda to także interesujące muzea, a także słynne Goudse Glazen, czyli imponujące witraże.

Delft

 

Historyczne miasto, które powstało w XI wieku i słynęło niegdyś z produkcji niebieskiej porcelany. Dzisiaj można kupić w nim liczne pamiątki właśnie w tym kolorze. Delft to miasto znajdujące się między Hagą i Rotterdamem, czarujące turystów swoją magiczną atmosferą, którą tworzą wąskie uliczki, kanały i architektura, a wszystko to razem wygląda jakby nigdy nie zostało nadgryzione zębem czasu.

Haga

Haga to miasto dużo spokojniejsze od stolicy Amsterdamu, ale również bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. To dużo spokojniejsze miasto, w którym można przyjemnie spędzić wakacje. Na odwiedzających czeka budynek parlamentu Binnenhof, Pałac Pokoju czy Muzeum Sztuki Escher. Wielbiciele leniwego spędzania czasu na pewno wybiorą się na liczne plaże w Hadze, łącznie z tą najsłynniejszą, czyli Scheveningen.

Lejda

Jedno z najstarszych miast niderlandzkich, położone u wybrzeża Morza Północnego. To tutaj urodził się słynny malarz Rembrandt. Wśród miejsc, które warto odwiedzić, należy wymienić usytuowaną w sercu miasta twierdzę Burcht, zabytkowy gotycki kościół Hooglandse Kerkm, a także 30-metrowy wiatrak De Valk. Obecnie miasto stanowi ważny ośrodek handlowy i przemysłowy Holandii, w którym kwitnie… handel kwiatami!

Miejsca:

Plaże Scheveningen

Haga przyciąga licznymi plażami, wśród których najbardziej znaną jest wspomniany już wcześniej kurort plażowy w dzielnicy Scheveningen. Symbolem tego miejsca jest 400-metrowe molo oraz długa promenada. Plaża jest długa i szeroka, dlatego cieszy się dużym powodzeniem zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców miasta. Oczywiście kurort oprócz plaży posiada także wiele restauracji, barów, kawiarni, sklepików, a także małe centrem handlowe.

Tulipany Keukenhof

Kwitnące tulipany to symbol Holandii, a w Parku Keukenhof znajdziemy ich najwięcej. To właśnie tutaj co roku odbywa się Festiwal Tulipanów. Park znajduje się niedaleko Amsterdamu i otwarty jest dla zwiedzających w okresie od marca do maja. W tym czasie można podziwiać nawet 7 milionów tulipanów, nasadzonych na 32 hektarach powierzchni.  Na miejscu czekają też inne atrakcje, jak mini-zoo czy labirynt.

Wiatraki Kinderdijk

Grupa dziewiętnastu zabytkowych wiatraków, usytuowanych nieopodal miejscowości Kinderdijk, to jeden z największych symboli całej  Holandii. Wiatraki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i każdego roku są licznie odwiedzane przez turystów. Co ciekawe, tylko jeden z obiektów udostępniony jest do zwiedzania, natomiast z wiatraków jest zamieszkały. Zwiedzać Holandię i nie zobaczyć wiatraków Kinderdijk to tak, jakby wybrać się w podróż po Egipcie i przeoczyć piramidy.  

Muzea/zamki:

Dom Anne Frank

 

Mieszkanie, w którym żydowska dziewczynka Anna Frank, wraz z rodziną i przyjaciółmi, ukrywała się przez ponad dwa lata przed nazistami w czasie II wojny światowej. Dziewczynka pisała przez ten czas pamiętnik, który po latach został przetłumaczony na wiele języków i wydany pod postacią książek, a także wielokrotnie ekranizowany. W tym niewielkim budynku znajduje się muzeum, w którym znajdziemy m.in. wystawę poświęconej Holocaustowi.

Rijksmuseum

Jedna z głównych atrakcji Amsterdamu, czyli holenderskie muzeum narodowe. Muzeum znajduje się w stolicy Holandii od 1808 roku. Budynek główny zaprojektował znany architekt Pierre Cuypers, odpowiedzialny również za projekt Centralnej Stacji w Amsterdamie. W muzeum znajdziemy ponad 8 tys. obiektów z zakresu sztuki i historii, pochodzących z lat 1200-2000. W 2003 roku budynek główny poddano gruntownej renowacji, która trwała aż 10 lat.

Muzeum Vincenta Van Gogha

Tutaj znajduje się największa kolekcja obrazów słynnego malarza Vincenta Van Gogha. W zlokalizowanym w Amsterdamie muzeum znajdziemy 200 obrazów, 500 rysunków, a także listy autorstwa malarza, które ten pisał do brata. Kolekcja muzeum została uporządkowana według miejsc, w których artysta mieszkał: Niderlandy, Paryż, Arles, Saint-Remy i Auvers-sur-Oise. Wizyta w tym miejscu, podobnie jak twórczość Van Gogha, nie pozostawi nikogo obojętnym.

Muzeum Mauritshuis

Królewska galeria malarstwa znajduje się w XVII-wiecznym pałacu w Hadze, zamieszkiwanym niegdyś przez hrabiego van Nassau-Siegena. Współcześnie znajdziemy tutaj ponad 250 dzieł wybitnych malarzy, tworzących w okresie holenderskiego Złotego Wieku. W skład kolekcji wchodzą m.in. “Dziewczyna z perłą” Johannesa Vermeera, „Opłakiwanie Chrystusa” Rogera van der Weydena oraz „Lekcja anatomii doktora Tulpa” Rembrandta.

Muzeum Figur Woskowych – Madame Tussauds

Czy istnieje jakieś miejsce na świecie gdzie można spotkać się i zrobić zdjęcie z Lady Gaga, Barack Obama, Brat Pitt, John Deep czy Rihanna? Tak, jest to Madame Tussauds, czyli muzeum figur woskowych mieszczące się w samym centrum Amsterdamu, na “Placu Dam”. Jest to jedna z ciekawszych atrakcji stolicy i niesamowita okazja strzelenia sobie selfie z kimś sławnym.

Zabawa:

De Efteling

Zlokalizowany w prowincji Brabancja Północna De Efteling jest największym parkiem rozrywki w całej Holandii. Park urządzony jest w stylu baśniowym, zaś same atrakcje często nawiązują do popularnych legend (Villa Volta, Latający Holender). Park został otwarty w 1952 r. i zajmuje powierzchnię 72 ha. Znajduje się w pobliżu miasta Tilburg. De Efteling posiada atrakcje dla osób w różnym wieku.

Walibi World

Ten park rozrywki powstał w 1971 r. Znajduje się w miejscowości Biddinghuizen w prowincji Flevoland i uchodzi za jeden z największych parków rozrywki w Holandii. Do 2004 roku operatorem parku była amerykańska firma Six Flags, słynąca z roller coasterów, natomiast dzisiaj zarządza nim francuska sieć Compagnie des Alpes. Obecnie w parku wśród licznych atrakcji znajduje się siedem kolejek górskich.

Toverland

Zdecydowanie młodszy od dwóch poprzednich parków, bo otwarty w 2001 roku, Toverland znajduje się w południowej części Holandii, w miejscowości Sevenum. Park został usytuowany na niewielkiej powierzchni, zaś jego atrakcje ukierunkowane są przede wszystkich na najmłodszych zwiedzających. Nie znaczy to, że brakuje w tym miejscu atrakcji dla dorosłych, bo za takie można uznać trzy roller coastery.

ZOO:

Diergaarde Blijdorp

Jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Holandii, znany również jako Zoo w Rotterdamie lub Royal Rotterdam Zoo. Szacuje się, że obiekt ten odwiedza półtora miliona turystów rocznie. Można tutaj spotkać egzotyczne i rzadkie zwierzęta, jak np. słoń azjatycki, smok Komodo czy świnia Visayawat. Ponadto w zoo znajduje się także ogród botaniczny, gdzie zobaczymy różne tropikalne rośliny.

Natura Artis

Nie tylko najstarsze zoo w Holandii, ale również jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie kontynentalnej. Obiekt powstał w 1838 roku i do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Oprócz klasycznego zoo, znajdziemy tutaj również akwarium i planetarium. Ciekawostką jest fakt, że zoo posiada także bibliotekę poświęconą historii zoologii i botaniki, która liczy ok. 20 tys. książek. Natura Artis mieści się w Amsterdamie.

Burgers’ ZOO  

Obiekt oferuje liczne atrakcje, którymi spokojnie można wypełnić cały dzień zwiedzania. Park został podzielony na części tematyczne. Przykładowo, w części głównej zobaczymy słonie, pingwiny czy surykatki, w części safari – nosorożce, żyrafy i lamparty, zaś w części pustynnej – jaszczurki, pająki oraz węże. Do dyspozycji zwiedzających oddano także nowoczesne oceanarium. Zoo znajduje się w mieście Arnhem.

Atrakcje:

Heineken Experience

Zabytkowy browar w Amsterdamie, poświęcony słynnej holenderskiej marce piwa. Browar w stolicy Holandii powstał w 1867 roku i działał przez ponad 120 lat. Dzisiaj znajduje się w tym miejscu nowoczesne, interaktywne muzeum browarnictwa.  Muzeum prezentuje historię piwa Heineken, opowiada też o procesie produkcji i warzenia piwa. Wszystkie prezentacje przedstawione są w języku angielskim.

Red Light District

 

Czyli najbardziej liberalna część nie tylko Amsterdamu, ale całej Holandii. Słynna Dzielnica Czerwonych Latarni to obowiązkowy punkt na mapie większości turystów. Znajdziemy tutaj liczne domy publiczne, okienka z prostytutkami czy coffee shopy. Miejsce niewątpliwie warte zobaczenia, choć niektórzy turyści uważają, że błędem byłoby rozpoczynanie zwiedzania Holandii właśnie od tego miejsca.

Holandia – atrakcje, które trzeba zobaczyć

Jak widać, wizyta w kraju tulipanów zapewnia szereg rozmaitych doznań. Można spędzić tutaj leniwe wakacje, podziwiając zabytkową architekturę i leżąc na plaży u brzegu Morza Północnego. Można też oddać się atrakcjom oferowanym przez duże metropolie, spędzić intensywny czas w największych miastach i szaleć w parkach rozrywki. Wizyta w Holandii to także okazja do poszerzenia swojej wiedzy, dzięki licznym muzeom, galeriom i placówkom edukacyjnym.

Jak już wspominaliśmy, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.  Być może północ Europy nie jest najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów, ale w tym przypadku warto zaryzykować i udać się w podróż do Holandii. Później będziemy chcieli już tylko wracać.  

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o